Star Views + Comments Previous Next Search Wonderzine

СеріалиСльози радості: Чому варто дивитися шоу «Queer Eye», якщо ви досі цього не робите

Сльози радості: Чому варто дивитися шоу «Queer Eye», якщо ви досі цього не робите — Серіали на Wonderzine

Уроки любові до себе

На Netflix уже можна переглянути п’ятий сезон популярного реаліті-шоу «Queer Eye». У нових епізодах п’ятеро експертів допомагають змінити стиль і спосіб життя екоактивістці, пастору, який довго приховував свою орієнтацію, багатодітній мамі та іншим мешканцям Філадельфії.

Четверо з п’яти учасників «приголомшливої п’ятірки», як називають ведучих «Queer Eye», – відкриті геї. Один з експертів визначає свою сексуальність як флюїдну.

Первинна концепція проєкту полягала в тому, що експерти мали консультувати гетеросексуальних героїв у сферах, в яких геї нібито розбираються краще – наприклад, у стилі та культурі. Та шоу, яке могло би будуватися на суспільних стереотипах, натомість стало яскравим прикладом того, як ці стереотипи можна руйнувати.

Розповідаємо, що треба знати про «Queer Eye» – мабуть, найбільш щире реаліті-шоу останніх років.

Передісторія та формат

Мейковер-шоу з ведучими-геями, яке спершу мало назву «Queer Eye For the Straight Guy», стартувало 2003 року на американському кабельному телебаченні. Проєкт став успішним несподівано для його ж творців і вшанувався спін-оффу та кількох зарубіжних адаптацій. Утім, з часом рейтинги американського «Queer Eye» почали падати, тому 2007-го року Bravo оголосили про його закриття.

2018 року проєкт підхопили Netflix. За 2 роки шоу з оновленою командою ведучих встигло здобути дві «Еммі» як найкраще студійне реаліті та сформувати фан-базу з майже 2 мільйонів прихильників в інстаграмі. Окрім 5 основних, відзнятих у різних штатах, сезонів шоу, на Netflix можна переглянути спеціальний епізод «Queer Eye» з Австралії, а також 4 серії «Queer Eye: We’re in Japan!», записані в Японії.

via GIPHY

Перевтілення героїв шоу відбувається під наглядом п’ятьох менторів. За оригінальним задумом, учасником мав бути гетеросексуальний чоловік, та після перезапуску проєкту брати участь у ньому змогли люди будь-якої статі, сексуальності та ідентичності. Бекграунд героїв також не має значення: у межах одного сезону на екрані можна побачити працівника супермаркету й мера невеликого міста.

На відміну від класичних мейковер-шоу, які фокусуються на поверхневих змінах на кшталт нової зачіски, «Queer Eye» намагається зазирнути за лаштунки життя героя. «Я не хочу перевтілювати людей суто заради картинки, – пояснює філософію проєкту один із його менторів. – Я хочу, щоби це перевтілення мало сенс».

Учасникам допомагають порозумітися з близькими, скорегувати раціон, зробити свою оселю більш затишною, а головне – переглянути ставлення до себе та наважитися на серйозні зміни. Зазвичай ментори супроводжують героя в підготовці до важливої події – весілля, благодійного заходу чи вечері з родиною, стосунки з якою учасник прагне налагодити.

Ще одна відмінність «Queer Eye» – відсутність шеймінгу та жорстких настанов. Експерти не примушують героїв «зняти це негайно», а пропонують спробувати щось нове й роблять це в напрочуд дружній манері – із щирою симпатією та обіймами, яких у цьому шоу дуже багато. Здається, до кінця епізоду ментори встигають зріднитися зі своїми підопічними, а після завершення шоу справді переживають за їхню подальшу долю.

Ведучі

Запорука успіху «Queer Eye» – напрочуд вдалий кастинг. Ведучі проєкту не тільки виконують свої фактичні обов’язки (приміром, роблять ремонт будинку), а й транслюють важливі меседжі про любов до себе та прийняття інших. А заразом демонструють таку екранну хімію, якій позаздрить, мабуть, каст будь-якого серіалу.

Пошуками нового стилю героїв опікується Тен Франс – британський дизайнер пакистанського походження та віднедавна колега Алекси Чанг у шоу «Next In Fashion». Тен охоче ламає стереотипи, зокрема в чоловічому стилі – наприклад, обожнює чоботи на високих підборах. Розбираючи гардероб героя, Франс завжди готовий іти на компроміси: приміром, пропонує залишити старе улюблене худі та водночас дати шанс новому блейзеру.

via GIPHY

Б’юті-перевтілення – зона відповідальності Джонатана Ван Несса, стиліста-перукаря, ЛГБТК-активіста й автора пародійного вебшоу «Gay of Thrones» із рекапами на «Гру престолів». 2019 року Ван Несс розповів, що має ВІЛ-позитивний статус, а в дитинстві був жертвою сексуального аб’юзу. Того ж року він став головним героєм британського Cosmopolitan, який уперше в історії поставив на обкладинку журналу не жінку. В «Queer Eye» Джонатан допомагає чоловікам, які раніше не доглядали за собою, не соромитися використовувати крем і вкладати волосся. А ще (мабуть, більше за інших менторів) вчить героїв бути впевненими у власній неповторності та не відмовлятися від свого «я» на догоду іншим.

via GIPHY

За психологічну підтримку та культурний розвиток учасників відповідає Карамо Браун. За плечима ведучого, який змінює яскраві бомбери кілька разів на епізод, майже 10 років роботи в соціальних службах і близько 20 років громадського активізму. Карамо – співзасновник організації, яка допомагає боротися зі стигмою навколо ВІЛ і забезпечує психологічну підтримку представникам ЛГБТК-спільноти. На прохання адміністрації Барака Обами, він допомагав у розробці законодавства з підтримки ЛГБТК-молоді.

via GIPHY

Мейковер оселі чи робочого місця героїв робить Боббі Бьорк – дизайнер, який колись приїхав «підкорювати Нью-Йорк» зі 100 доларами в кишені, а пізніше заснував власну інтер’єрну студію, а також лінію дизайнерських меблів і шпалер. Боббі здатний перетворити найбільш захаращену кімнату на живу картинку з Pinterest, де буде комфортно жити та приємно приймати гостей.

via GIPHY

Готувати смачні та поживні страви (від модного гуакамоле до класичного американського барбекю), а також підтримувати порядок на кухні та в холодильнику учасників вчить Ентоні Поровскі. Канадський ведучий із польським корінням має великий досвід роботи в ресторанній сфері, а минулого року випустив кулінарну книгу-бестселер «Antoni in the Kitchen». Зараз Ентоні працює над новим проєктом для Netflix – художнім фільмом «Boys and Girls» про свої стосунки з чоловіками та жінками, спільно з автором «black-ish» Кеньєю Беррісом.

via GIPHY

Упродовж шоу емпатичні ментори діляться власним досвідом, релевантним до історії героя: наприклад, згадують, як так само переживали смерть близької людини чи труднощі камінг-ауту перед батьками. При цьому вони не втручаються в наратив героя, щоби перетягнути увагу до себе, а органічно його доповнюють, допомагаючи учасникам і глядачам шукати відповіді на складні запитання.

За час роботи над шоу всі експерти (крім Боббі Бьорка) встигли випустити автобіографічні книжки та разом знялися у кліпі Тейлор Свіфт «You Need To Calm Down». Кожен із ведучих завів лояльну фан-базу: тільки за Джонатаном Ван Нессом в інстаграмі стежить 5 мільйонів людей.

Герої

«Queer Eye» м’яко, але впевнено дає відбій токсичній маскулінності. Більшість героїв перших сезонів становили консервативні гетеросексуальні чоловіки (наприклад, водій сміттєвоза, колишній військовий і поліцейський), які потребували не скільки візуального перевтілення, скільки майстер-класу з виявлення своїх емоцій і почуттів. Зараз таких учасників розмежовують іншими, але епізоди про те, як «приголомшлива п’ятірка» допомагає реднеку з патріархальним вихованням бути менш суворим до себе та більш відкритим до інших, досі збирають масу фідбеку.

via GIPHY

Багато учасників шоу мають за плечима травматичний бекграунд: ось вдівець, який не може рухатися далі після того, як його дружину забрав рак, ось мати трьох дітей, вимушена доглядати за чоловіком з аміотрофічним склерозом. Реаліті часто спекулюють на сльозливих історіях, але під час перегляду «Queer Eye» ти чомусь не відчуваєш себе використаним.

За допомогою менторів, люди, які звикли жити тільки для інших, починають прислухатися до власних потреб. Натомість ті, хто поводив себе егоцентрично, вчаться приділяти більше уваги рідним.

І хоч достеменно невідомо, чи приживаються ці нововведення, коли герой прощається зі знімальною групою, спостерігати за перевтіленнями щонайменше приємно й зворушливо – інколи навіть до сліз.

текст:

Таїсія Куденко

редакторка Wonderzine Україна

Обкладинка:

Netflix

Розповісти друзям
0 коментарівпоскаржитись

Коментарі

Підписатись
Коментрарі завантажуються
щоб можна було лишати коментрі.