Star Views + Comments Previous Next Search Wonderzine

Життя за власним календарем«Під час місячних скасовую всі плани». Я живу з тяжкими менструальними кровотечами

Коли щомісяця випадаєш із життя на тиждень

«Під час місячних скасовую всі плани». Я живу з тяжкими менструальними кровотечами — Життя за власним календарем на Wonderzine

Менструація, овуляція, вагітність – жіночий організм має власний цикл, де бувають дні повні енергії, а бувають періоди спокою, дискомфорту чи болю. Саме тому ми разом із Bayer запускаємо серію історій «Життя за власним календарем», аби розповісти про медичні проблеми та стани, які впливають на здоров’я і якість життя жінки.

Перша історія про тяжкі менструальні кровотечі (ТМК), із якими стикається кожна третя жінка дітородного віку у світі. ТМК – це надмірна менструальна крововтрата, що негативно впливає на фізичний стан, соціальні й емоційні аспекти життя. Наявність ТМК може свідчити про проблеми з репродуктивним здоров’ям і значно погіршувати якість життя. За дослідженнями, через рясні місячні 68% жінок уникають соціального життя, 69% відмовляються від подорожей, а 74% уникають тривалого сидіння. 82% зазначають, що ТМК негативно впливають на стосунки з партнером, 80% відмічають їхній вплив на робочу продуктивність. Водночас багато жінок не вважають рясні менструації медичною проблемою та не звертаються до лікаря.

«Одного разу я встала зі стільця після уроку й побачила, що не лише мій одяг брудний – на стільці лишився кривавий слід», – пригадує 22-річна фотографка Поліна, яка з 11 років живе з ТМК. Ми розпитали Поліну, як це впливає на її роботу, продуктивність, особисті стосунки й емоційний стан. І як вона «випадає» з життя на тиждень щомісяця. А також поговорили з гінекологинями про причини виникнення та методи лікування ТМК.

Поліна

22 роки

Має тяжкі та болісні
менструальні кровотечі

На початку місячних не можу робити буквально нічого

Деяким дівчатам незручно купатися під час місячних чи займатися активним спортом. Але мало хто розуміє, як це, коли під час менструації ти взагалі не можеш встати з ліжка. У перші дні місячних через сильний біль я не можу робити буквально нічого. А також живу з параноєю протікання.

Приблизно за тиждень до місячних у мене починає боліти живіт і з’являється нудота. Знеболювальні п’ю ще до першого дня менструації, тоді мені легше витримати біль. Як тільки місячні починаються, п’ю вдвічі більше знеболювальних. У цей період у мене жахлива слабкість.

Декілька разів траплялися протікання, тому зараз дуже люблю використовувати нічні прокладки в будь-який день місячних, навіть в останній. Мені так спокійніше. Останні два з половиною роки використовую прокладку й тампон одночасно – це найбільш надійний захист. Тампон змінюю що 40–50 хвилин у перші дні. Перед сном також надіваю нічну прокладку й тампон. Іноді доводиться вставати вночі та міняти засоби гігієни, бо вони вже повні. Це заважає мені, але у порівнянні з болем об’єм місячних турбує мене не так сильно. Коли від болю хочеться лізти на стіну, стає байдуже, скільки разів на день змінюєш тампон.

На період місячних скасовую всі плани

Місячні в мене почалися в 11 років та одразу були дуже болісні й рясні, часто з великими згустками крові. Я запитувала маму, чи нормально це, що в мене болить живіт. Схоже, ми недостатньо добре розуміли одна одну щодо того, наскільки сильними були біль і кровотеча. Тож я думала, що так у всіх.

У перші дні циклу через сильний біль я не могла ходити до школи. Мама розуміла мене, тому дозволяла залишатися вдома. Але якщо місячні починалися під час уроків, у медпункті мені давали прокладку й активоване вугілля – зовсім не те, що було потрібно. Коли просила відпустити мене додому, учителі відповідали: «Це не причина, у всіх бувають місячні».

Коли від болю хочеться лізти на стіну, стає байдуже, скільки разів на день змінюєш тампон.

Із віком я адаптувала своє життя до менструального циклу. Оскільки він у мене регулярний і менструація починається день у день, я заздалегідь планую свій графік так, аби на початку циклу залишатися вдома. Моя робота дозволяє мені самостійно планувати графік, тому на період місячних скасовую всі важливі плани.

На попередніх роботах такої можливості не було. У перший день місячних могла раптово не вийти на роботу. Мені було простіше сказати, що я отруїлася, ніж що в мене місячні. Отруєння можна приміряти на себе й зрозуміти, що людині дійсно погано. Але не всі розуміють, наскільки жахливо можна почуватися в перший день місячних.

Одного разу на попередній роботі я не потурбувалася завчасно про знеболювальні й забула взяти їх із собою. Місячні почалися на роботі разом із сильним болем. Мене нудило, в очах біліло, долоні були вологі й тремтіли, було незрозуміло, холодно мені чи спекотно. На роботі я сказала, що мені погано й треба додому. Дорога додому, яка зазвичай займала 15 хвилин, розтягнулася на годину. Що п’ять кроків мені потрібно було присісти, бо лише так ставало трохи легше.

У мене почалася параноя: постійно думала, чи не протекла прокладка

У школі й університеті серед усіх дівчат сильно «протікала» тільки я. Одного разу в 6 класі я встала зі стільця після уроку й побачила, що не лише мій одяг брудний – на стільці лишився кривавий слід. Не можу сказати, що мені було соромно чи я сильно хвилювалася через те, що з мене будуть насміхатися. Єдине, що турбувало мене в той момент, у що переодягнутися. Із того моменту до прокладки почала підкладати туалетний папір, щоб він брав удар на себе.

Хоча протікання здебільшого траплялися в перші роки місячних, бувало й кілька випадків в університеті. Одного разу навіть підкладка пальто забруднилася. Із того часу я почала приділяти більше уваги засобам гігієни. У якийсь момент у мене почалася параноя: під час місячних я постійно думала про те, чи не протекла прокладка. Просила подруг подивитися та сама часто ходила до вбиральні перевіряти.

«Часом усе це дуже злить»

Моє сексуальне життя припиняється ще за 7–10 днів до менструації. Коли настільки сильно болить живіт, нічого не хочеться. Часом усе це мене дуже дратує. Річ навіть не в тім, що я не можу поїхати з друзями на пікнік, узагалі нічого не можу під час менструації. Що не відпочинок, то йдуть місячні. Не раз було так, що я приїжджала на море на тиждень, 5 днів тривали місячні, на шостий закінчувались і на нормальний відпочинок лишався один день.

Мій партнер попри те, що він чоловік, ставиться до моїх місячних із більшим розумінням, ніж деякі жінки. Він знає, що в ці дні я лежу й «помираю», і просто намагається мене підтримувати. Подруги теж знають про мою проблему, але коли я через місячні скасовую наші зустрічі, вони не до кінця мене розуміють. Узагалі часто жінки, які ніколи не мали справді болісних і рясних менструацій, думають, що я перебільшую проблему.

Не сприймаю народження дитини як панацею

Уперше я звернулася до гінеколога з цією проблемою в 16 років і відтоді була вже в кількох спеціалістів. На УЗД виявилося, що в мене загин матки. Загалом він у межах норми, але лікарі вважають, що це може викликати в мене сильні спазми під час менструації, а отже, сильний біль.

Усі гінекологи казали мені: коли народжу, має пройти. Але я не сприймаю народження дитини як панацею. Мене дратує, що всі спеціалісти, до яких я зверталася з цією проблемою, майже нічого не пропонували, окрім як зачекати, поки народжу. Не так давно я переїхала до іншого міста й ще не встигла знайти тут хорошого гінеколога, але планую це зробити найближчим часом.

Так що таке ТМК?
Розповідають лікарки

1

Які причини тяжких менструальних кровотеч?

Тетяна Тутченко

лікарка акушер-гінеколог,
кандидатка медичних наук

Причин рясних менструацій у жінок може бути досить багато: від порушення згортання крові та порушення овуляції до поліпів і пухлин у матці. Це велика проблема, коли жінки думають, ніби рясні місячні – норма, і не звертаються до гінеколога. Це створює певні труднощі у своєчасній діагностиці причин рясних менструацій, які можуть зумовлювати серйозні проблеми зі здоров’ям, впливають на репродуктивну функцію та якість життя жінки. Що довше відкладати лікування, то складнішим, довшим і дорожчим воно буде.

Необхідно розрізняти тяжкі менструальні кровотечі й аномальні маткові кровотечі. Аномальні маткові кровотечі – це будь-яке відхилення менструального циклу від його нормальних параметрів регулярності й частоти менструацій, тривалості менструації та об’єму крові, що втрачається.

Менструальний цикл жінки вважається нормальним за таких умов:

  • тривалість циклу (проміжок від початку однієї менструації до початку наступної) становить 24–38 днів 
  • тривалість менструації не перевищує 8 днів
  • відсутність міжменструальних кров’янистих виділень
  • об’єм крововтрати не більший 80 мл (в середньому 2-4 столові ложки)

На практиці досить складно визначити об’єм менструальної крововтрати. Допоможуть такі ознаки: необхідність зміни гігієнічних засобів уночі, великі згустки в менструальних виділеннях, неможливість виконувати рутинні обов’язки через менструацію.

Якщо хоча б за одним параметром менструального циклу жінка має відхилення від норми, лікар може діагностувати аномальну маткову кровотечу. Як правило, у цих порушень є конкретна фізіологічна причина.

Для жінки, що звернулася зі скаргами на рясні менструації, гінеколог складає індивідуальний план обстеження залежно від супутніх скарг і даних її анамнезу. Як правило, за аномальних маткових кровотеч обстеження включає гінекологічний огляд, УЗД органів малого тазу, гормональне обстеження, аналіз крові. За показаннями може бути рекомендоване проведення гістероскопії – огляд матки за допомогою спеціального приладу, який має камеру, і забір матеріалу для гістологічного дослідження.

Якщо ж під час обстеження гінеколог не виявляє жодної патології, яка б призводила до рясних менструацій, наприклад: лейоміома матки, поліп ендометрію, гіперплазія ендометрію, аденоміоз, порушення функції яєчників – встановлюємо діагноз – тяжка менструальна кровотеча.

Це велика проблема, коли жінки думають, ніби рясні місячні – норма, і не звертаються до гінеколога. Що довше відкладати лікування, то складнішим, довшим і дорожчим воно буде.

2

Чому ТМК – це не про «з віком пройде»?

Рясні менструації можуть бути характерні для певних вікових періодів: становлення менструальної функції в підлітків і згасання функції яєчників (у період пременопаузи) – а також можуть бути фізіологічною особливістю жінки, яка негативно впливає на якість життя. Із віком ця проблема може зменшитися або ж минути після пологів. Однак це не означає, що варто миритися з проблемою. Якщо раніше вважалося, що це просто «жіноча природа»: у мами були рясні менструації, у бабусі були, отже, і я маю терпіти, то сьогодні підхід медичної спільноти до цієї проблеми змінився. Навіть якщо в жінки немає об’єктивних ознак аномальних маткових кровотеч, але її рясні менструації заважають нормальному життю, вона може звернутися до гінеколога та підібрати лікування.

Досить часто паралельно з рясними менструаціями жінки відчувають сильний біль. Це також досить серйозна проблема – дисменорея, що в деяких випадках може свідчити про різні захворювання. Біль під час менструації не є нормою, це привід звернутися до гінеколога.

3

Як лікують ТМК?

Олена Занько

лікарка гінеколог- Ендокринолог,
кандидатка медичних наук

Вибір методу лікування залежить від причини, яка призвела до тяжких менструальних кровотеч. Причинами можуть бути структурні (поліпи, аденоміоз, лейоміома матки, гіперплазія ендометрія чи злоякісні захворювання) та неструктурні зміни (захворювання, пов’язані з порушенням згортання крові, з порушенням овуляції).

Залежно від причини ТМК застосовують медикаментозне (негормональне та гормональне) й хірургічне лікування.

Гормональне лікування

Якщо жінка має ТМК, спричинені не структурними змінами, наприклад, порушенням овуляції, та водночас має потребу в контрацепції, лікар може призначити комбіновані оральні контрацептиви (містять прогестин, що є штучним аналогом жіночого гормону прогестерону, та штучний аналог жіночого гормону естрогену) або прогестин у вигляді пігулок чи ін’єкцій. Також можливе встановлення внутрішньоматкової системи (ВМС), що вивільняє прогестин. При їх використанні зменшується кількість днів менструації і обсяг крові, що втрачається, зменшується болючість менструацій. ВМС являє собою невеликий Т-подібний пристрій з поліетилену, який вводиться в матку та вивільняє прогестин, що запобігає розростанню ендометрію. Лікувальна дія системи починається, як тільки її вводять в порожнину матки, і припиняється після її видалення.

ВМС із прогестином і КОК є альтернативними опціями в лікуванні ТМК. Вибір на користь першої чи другої здійснюється гінекологом з урахуванням індивідуальних потреб жінки та протипоказань. Не можна встановлювати ВМС жінкам, які мають запальні захворювання органів малого тазу, інфекції, що передаються статевим шляхом, вагініти та значні структурні зміни матки. Для застосування КОК наявність запальних захворювань не є протипоказанням. Проте їх не можна використовувати жінкам із факторами ризику тромбозу; жінкам, які мають інфаркт та інсульт в анамнезі, а також важкі системні захворювання, як-то: печінкова недостатність і цукровий діабет із судинними ускладненнями.

ВМС із прогестином і КОК є альтернативними опціями в лікуванні ТМК, вибір на користь першої чи другої здійснюється гінекологом з урахуванням індивідуальних потреб жінки та протипоказань.

Водночас обидва методи забезпечують надійну контрацепцію. ВМС із прогестином забезпечує надійний захист від непланової вагітності на період до 5 років без необхідності пити пігулки щодня. А КОК, окрім контрацептивної дії, можуть допомогти в лікуванні акне, гірсутизму (надмірний ріст волосся в жінок за чоловічим типом) чи ПМС.

Як і при застосуванні будь-якого іншого лікарського засобу при використанні КОК, ВМС та прогестинових пероральних препаратів можуть виникнути побічні ефекти. У перші кілька місяців після встановлення ВМС та застосування прогестинів можливі мажучі кров'янисті виділення. А у частини жінок, що застосовують гормональну ВМС може зникнути менструація, однак циклічні зміни в яєчниках однаково будуть відбуватися, тому хвилюватися через це не потрібно.

Побічні реакції на тлі застосування КОК можуть виникати в перші кілька місяців прийому, тобто в період адаптації організму до препарату. У цей час менструації можуть стати нерегулярними, можливі мажучі кров’янисті виділення, головний біль і біль у молочних залозах. Якщо симптоми не зникають через 3 місяці, потрібно звернутися до свого лікаря, аби замінити препарат КОК на інший або переглянути тактику лікування. Гормональні засоби для лікування ТМК можна використовувати тривало, так довго, доки не актуальна вагітність.

Негормональне лікування

Якщо пацієнтка не потребує контрацепції або має протипокази до застосування гормональних лікарських засобів, можна використовувати негормональні методи. Це можуть бути кровозупинні препарати, до яких відносяться так звані інгібітори фібринолізу та нестероїдні протизапальні препарати, що зменшують об'єм кров'янистих виділень та біль під час менструації. При застосуванні нестероїдних потизапальних препаратів можуть виникати побічні реакції з боку шлунково-кишкового тракту, які здебільшого залежать від дози та тривалості застосування.

Хірургічне лікування

Якщо причина тяжких менструальних кровотеч структурна паталогія, наприклад лейоміома матки, гіперплазія чи поліп ендометрія, необхідно використовувати хірургічні методи лікування. Найбільш широко використовуваний з них – гістероскопія, під час якої лікар вводить у порожнину матки спеціальну оптичну систему та видаляє окремі її ділянки, що мають патологічні зміни. Також ця методика дозволяє взяти матеріал на гістологічне дослідження, аби виявити, чи немає в порожнині матки злоякісного процесу, адже тяжкі менструальні кровотечі можуть бути зумовлені, зокрема, раком ендометрія (внутрішнього шару матки).

4

Яка ефективність цих методів лікування?

Кожен із цих методів є ефективним, якщо діагноз поставлений правильно й вибрана правильна тактика лікування. Наприклад, якщо рясна менструальна кровотеча викликана поліпом ендометрія, то єдиним ефективним методом лікування буде його хірургічне видалення. Якщо ж причина не структурна, то найбільш ефективними методами, які значно зменшують об’єм менструальної крововтрати, є внутрішньоматкова гормоновиділяюча система або комбіновані оральні контрацептиви.

Якщо впродовж трьох місяців застосування лікарського засобу не спостерігається зменшення об’єму менструальної крововтрати, слід розглянути призначення альтернативного методу медикаментозного лікування або ж провести хірургічне лікування в разі неефективності консервативної терапії.

Ефективне лікування дозволяє зменшити інтенсивність і тривалість менструальної кровотечі та скорегувати рівень заліза в організмі (за наявності анемії). А головне, поліпшити якість життя жінки під час місячних.

Говорити про менструації – це не соромно

У разі наявності тяжких менструальних кровотеч обговоріть цю
проблему з лікарем-гінекологом.

Пройдіть короткий тест і перевірте, чи в нормі ваші менструації*

1

question

answer1

answer2

Результат

Упс, замало правильних відповідей. Ось і привід підтягнути знання!

*Інформація представлена виключно з інформаційною метою та не є підставою для встановлення діагнозу і призначення лікування. У разі наявності ТМК зверніться до лікаря-гінеколога.

PP-UN-WHC-UA-0008-1_ 14 jUN 2021

Матеріал підготовлено за підтримки

Розповісти друзям
0 коментарівпоскаржитись

Коментарі

Підписатись
Коментрарі завантажуються
щоб можна було лишати коментрі.
Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.