Star Views + Comments Previous Next Search Wonderzine

Життя за власним календаремМи експериментуємо в сексі – як нам підібрати контрацептив і почуватися вільними?

Досвід молодого подружжя та рекомендації гінекологині

Ми експериментуємо в сексі – як нам підібрати контрацептив і почуватися вільними? — Життя за власним календарем на Wonderzine

Менструація, овуляція, вагітність – жіночий організм має власний цикл, де бувають дні повні енергії, а бувають періоди спокою, дискомфорту чи болю. Саме тому ми разом із Bayer продовжуємо серію історій «Життя за власним календарем», аби розповісти про медичні проблеми та стани, які впливають на здоров’я і якість життя жінки. Раніше ми вже розповіли про тяжкі менструальні кровотечі та наявні методи їхнього лікування.

Нова історія – про дослідження сексуальності в парі, гендерні стереотипи та підбір оптимального контрацептива. Говоримо з подружжям – Катею та Дімою – про довіру в сексі, різні методи контрацепції та хто несе відповідальність за безпечний секс у парі.

Катя та Діма

22 та 23 роки

Чотири роки разом

Знайомство та перші кроки до пізнання сексуальності

Секс став
процесом для
двох, а не лише для нього

Катя: Ми познайомились в університеті, обидва жили в гуртожитку. Два роки дружили, а потім почали зустрічатись. За місяць стосунків почали жити разом, а наприкінці літа 2020 року одружилися. Проста історія.

Уже на початку наших стосунків ми зрозуміли, що хочемо експериментувати в сексі. Але тоді я не дуже звертала увагу на свої бажання й була зашорена через стереотипи. Я часто жертвувала своїм комфортом, бо мені ж треба бути «сексуальною та класною». Інакше він образиться й залишить мене.

Діма говорив мені, що я дарма переживаю, але я йому не вірила. Згодом я пішла до психотерапевта та пропрацювала свої стереотипи. Крім того, ми навчилися більше розмовляти – про те, що відбувається в ліжку та просто про все на світі. Тепер я вірю, що дійсно сексуальна. Крім того, ми з Дімою проговорили багато тем щодо гендерних стереотипів, відчуття сорому та сексу загалом. І я вже почала відпускати якісь свої хибні уявлення. Секс став процесом для двох, а не лише для нього.

Діма: На початку відносин ми інтуїтивно шукали, як нам краще, як нам подобається, знаходили щось нове. А вже пізніше почали це обговорювати. У нас не було такого, що ми маємо піти в парк о 20:00 і там займатися сексом. Усе відбувалося спонтанно.

Катя: Ми перші партнери одне в одного. На мене сильно вплинули серіали й фільми, де показували, наприклад, як пара приходить у квартиру, закриває двері та відразу займається сексом. А руки помити?! (сміється)

Секс став
процесом для
двох, а не лише для нього

А ще ці образи жінки в ідеальній білизні, на підборах і з макіяжем – такі нереалістичні картинки з медіа сильно вплинули на мене й початок мого сексуального життя. Коли тобі 13–14 років, це сильно формує ідеал, якого важко досягнути. Я боялась, що в мене колись будуть стосунки, де треба відповідати всім цим стандартам і займатися таким сексом, як там. А я не можу цьому відповідати. Для мене це не природний процес, а виступ жінки перед чоловіком. І хоч я розумію, що так не має бути, все одно іноді цей стереотип проявляється.

Сексуальні експерименти
vs контрацепція

Катя: Із самого початку ми пробували різні сексуальні експерименти, в тому числі в різних локаціях. І часто так траплялося, що під рукою не було презерватива. Або не завжди було зручно його відкривати. Доводилось відкладати експерименти.

Секс як процес у нас відбувається без визначеного плану. Може бути прелюдія, пенетрація, а тоді хочеться ще чогось. І не завжди зручно щоразу змінювати презерватив, потім його кудись викидати, вдягати новий. А ще й на початку відносин я часто боялась, що мій партнер збудиться, а потім у нас не буде «справжнього» сексу, бо немає презерватива, і що тоді робити? Він же мене залишить чи образиться. Це не зовсім здорове уявлення про стосунки та секс, яке я також пропрацювала.

Я ніколи не був ініціатором спроб без презерватива

Діма: Початок стосунків – це був період максимальної пристрасті. Ми використовували презервативи та багато експериментували: займалися сексом не вдома, пробували різні прелюдії. Буквально через місяць експериментів ми зрозуміли, що нам незручно використовувати презерватив: його часто не було під рукою, він міг випадково порватися у процесі, і нам доводилося шукати новий кондом. Але ми навіть не думали використовувати перерваний статевий акт – так званий «метод контрацепції», бо це рулетка, ніколи не знаєш, як він спрацює.

Катя: А про метод «безпечних днів» я хоч і знала, але не вірила й досі не вірю в його ефективність – це невиправдано високий ризик.

Діма: Я ніколи не був ініціатором спроб без презерватива. Знаю, що часто саме хлопець у парі може наполягати на відмові від презерватива: бо він, мовляв, не потрібен, не підходить чи взагалі викликає алергію. Але в нас не було такого ніколи.

Катя: Або я просто вибрала собі хорошого партнера. (сміється)

Мені не подобається відчуття від презерватива всередині. Це така індивідуальна моя чутливість, яка відволікала мене від процесу. Ми пробували різні види презервативів, я не відчула різниці між ними.

Діма: Але це не привід загалом відмовлятися від контрацепції. Треба шукати свої варіанти.

Пошуки оптимального контрацептива

Катя: На другому курсі для підбору оптимального контрацептива я пішла до гінеколога у студентську поліклініку – хотіла підібрати собі контрацептивні таблетки. На жаль, це був не дуже приємний досвід, коли мої запитання щодо контрацепції ігнорувалися, а сам огляд був не дуже приємним. У результаті мені поставили діагноз «ерозія». Що це за діагноз і як лікується – до кінця не пояснили. Я була юна, вийшла з кабінету в сльозах і проплакала цілий день. Вирішила до цього лікаря не повертатися. Натомість самостійно почала вживати ті самі контрацептивні таблетки, які використовувала моя мама. Рік я приймала їх, а коли в мене з’явилися фінансові можливості, пішла до гінеколога у приватну клініку. Я дізналася, що мамині таблетки мені не підходять – вони застарілі. Гінекологиня підібрала мені більш сучасні КОК, які мені підійшли. На сьогодні я вже три роки вживаю контрацептивні таблетки. По-перше, з ними в мене налагодився цикл та зникли сильні болі. Раніше місячні могли не починатися по два місяці поспіль, а в перший день циклу я могла втрачати свідомість від болю. По-друге, під час прийому контрацептивів у мене стало менше жирніти волосся та зникли прищі. І по-третє, таблетки додали свободи в сексуальному житті.

Діма: Насправді саме бажання експериментувати стало основним мотивом задуматись про зміну контрацептиву. Тобто із самого початку ми не думали про здоров’я чи вагітність як причину. Ми хотіли полегшити наше сексуальне життя.

Катя: Знаю, що навколо контрацептивних таблеток існує ореол, ніби це щось таке секретне для жінок, які мають багато сексуальних партнерів і не планують народжувати дітей. А в «серйозних» відносинах чи у шлюбі таблетки не прийнятні. В мене не було негативного ставлення до таблеток, тому що моя мама їх постійно пила.

У мене завжди була тривожність із приводу того, що я завагітнію. Навіть коли я взагалі не вела статеве життя, я все одно боялась цього. Головою розумієш, що це неможливо, але коли була затримка місячних, ставало тривожно. Так було й на початку наших стосунків – ми були дуже молоді й не мали достатньо коштів і не планували дітей. Тому сильно боялися незапланованої вагітності.

Кожен раз, коли була затримка місячних у Каті, ми панікували

Діма: Кожен раз, коли була затримка місячних у Каті, ми панікували. Доводилось купувати тести, постійно жити у тривозі. Або коли ми використовували презерватив, і він рвався під час сексуальних експериментів, теж сильно панікували. Особливо на початку стосунків.

Зміна контрацептива дала нам змогу заспокоїтися й бути більш розслабленими під час сексу. І не відволікатися на зайві тривожні думки. Це прибрало метушню й усе стало більш природним і живим. Додалося більше свободи в діях і думках.

Звісно, ініціатива вживати контрацептивні таблетки має йти від обох партнерів. Я не можу наказати Каті приймати їх, бо я так хочу. Це так не працює. У нас усе склалося органічно, тому що наші стосунки побудовані на довірі. Ми рідні люди й відкриваємося одне одному: у своїх бажаннях, а також у плані контрацепції.

Довіра й розмови

Катя: У момент переходу на контрацептивні таблетки я хвилювалася за можливі захворювання, але знала, що ми перші партнери одне в одного. Ми почали й розвиваємо наші стосунки на основі високого рівня довіри. Але кожен із нас усе одно перевірився в лікаря.

Діма: У чоловіків є страх ходити до лікарів на огляд, це всім відомо. Я свідомо був в уролога, мабуть, усього кілька разів. Мабуть, це пов’язано із сильним соромом, який відчуваєш на огляді в педіатра у шкільні роки.

Катя: У мене теж існували певні бар’єри та відчуття сорому за те, що я взагалі займаюся сексом. Пам’ятаю, у школі нас сильно залякували тим, що можна захворіти на ВІЛ. Тому я до 16 років була впевнена, що презерватив захищає лише від ВІЛ і ні від чого іншого. А студентські медогляди – це некомфортні запитання про цноту.

Коли ми впевнені, що обидва партнери цим цікавляться, то лише тоді можемо починати пробувати

Діма: Довіра та відсутність сорому – дуже важливі у стосунках. Ми обговорюємо всі теми, в тому числі вподобання в сексі. Чи були ми такі ж із самого початку відносин? Звісно, ні. В тому і справа, що до згоди в сексуальних експериментах і контрацепції ми прийшли через обговорення.

Пропозиція чогось нового в ліжку в нашій парі – це не були прохання, а більше як пропозиції: а давай спробуємо це, а чи подобається тобі те. Коли ми впевнені, що обидва партнери цим цікавляться, лише тоді можемо починати пробувати.

Катя: Усе відбувається дуже природно. Якщо ми почули про якісь нові штуки, то спочатку це обговорюємо. Але так було не завжди. Ми багато практикувалися. (сміється)

Контрацепція як можливість планувати своє життя

Катя: Я хочу, аби моя майбутня дитина жила разом зі мною, а не я заради дитини. Щоб у мене була можливість, наприклад, і самій поїхати на відпочинок, і з дитиною. А для цього потрібне надійне фінансове становище, нехай і ближче до 40 років. У наших з Дімою сім’ях, наприклад, батьки жили та працювали заради дітей. Вони сильно втомлювалися, виснажувалися морально та фізично. А це також відбивається на дитині.

На сьогодні ми з Дімою розділяємо відповідальність за можливу незаплановану вагітність. Це, звісно, стосується й контрацепції, про яку турбуються обидва. Вагітність і дитина – це не турбота лише жінки в парі. Так само як і виховання дитини – не відповідальність лише мами. Це дуже хибне уявлення, з яким я борюся.

Діма: Зараз я відчуваю, що не готовий витрачати свої сили на інше життя. Я хочу мати впевненість, що зможу передати свій досвід, але разом із тим не пожертвувати своїми планами на життя. Я не підтримую загально поширену думку, що треба народити до 25, бо потім буде пізно.

Дисклеймер:

Історія пари не є рекомендацією до вибору контрацептивів і демонструє лише особистий досвід героїв. Гінекологиня не коментує історію пари, а розповідає про наявні різновиди контрацепції.

Як парі обрати оптимальний
метод контрацепції?

Які найпопулярніші методи контрацепції серед українців?

Олена Яшина

гінекологиня,
кандидатка медичних наук

Якщо говорити про контрацепцію загалом, то сьогодні існує великий вибір методів контрацепції. Крім іншого, це:

 • презервативи (жіночі та чоловічі)
 • сперміциди (свічі, гелі)
 • комбіновані гормональні контрацептиви (таблетки, пластирі, вагінальні кільця)
 • внутрішньоматкові контрацептиви (мідьумісні спіралі та гормональні системи) тощо

Важливими критеріями під час вибору контрацептиву є його ефективність (що нижче ризик невдач під час використання методу, то вище його ефективність) і зручність застосування. Жоден контрацептив не зможе вберегти від непланованої вагітності на всі 100%.

Найпопулярніший «спосіб» запобігання незапланованій вагітності серед українських пар – це перерваний статевий акт. На другому місці – презервативи, і вже потім контрацептивні таблетки – комбіновані оральні контрацептиви*. Не можна сказати однозначно, чому перерваний статевий акт на першому місці – це комплекс причин. В Україні низький рівень сексуальної освіти (особливо серед молоді), мала поінформованість про методи контрацепції, «мама/подружка так сказала».

*Дані з особистої клінічної практики гінекологині

Важливо зазначити, що перерваний статевий акт – це НЕ метод контрацепції.

На жаль, багато пар досі користуються цим «методом» як основним, попри те, що існує висока ймовірність настання вагітності. Адже сперматозоїди в чоловіка іноді знаходяться в уретрі, й виділяються ще до акту сім’явиверження, тому не можна виключити можливість запліднення яйцеклітини сперматозоїдом до початку сім’явиверження.

Ще один популярний природний метод – це так званий календарний метод запобігання вагітності.

Згідно з цим підходом, жінка вираховує період овуляції – виходу яйцеклітини з яєчника, коли ймовірність завагітніти є найвищою – й обмежує статеве життя на цей період. У теорії, в інші, «безпечні» дні завагітніти неможливо. Але сперматозоїди можуть бути життєздатними в організмі жінки в середньому від 2 до 5 днів. Щобільше, у жінки менструальний цикл може бути нерегулярним, тому за регулярного сексу прорахунки «безпечних днів» циклу можуть бути даремними. 

А от поширені чоловічі презервативи  запобігають непланованій вагітності та захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Ефективність цього методу досягає 98%. Головне – правильно та своєчасно надягнути презерватив і відмовитись від повторного його використання в наступних статевих актах. У протилежному випадку їхня ефективність буде нижчою – 87%. Цей різновид контрацепції добре підходить під час сексу з новим партнером, або коли у процесі залучені декілька партнерів тощо. Надягати презерватив варто до сексу, а не під час нього. Окрім того, варто змінювати кондом після кожного статевого акту.

1

Що таке комбіновані оральні контрацептиви та як вони працюють?

Третій за популярністю метод контрацепції серед українців – це комбіновані оральні контрацептиви. Це один із методів зворотної гормональної контрацепції, що широко використовується у світі. Його називають «зворотним», тому що прийом таблеток не впливає на можливість жінки вагітніти в майбутньому після припинення їхнього використання. За даними ВОЗ, за умови використання КОК згідно з інструкцією, вони захищають від незапланованої вагітності у 99,7% випадків. А ще вони дають більше сексуальної свободи в парі, адже їхнє застосування не пов’язане безпосередньо зі статевим актом.

Про склад і механізм дії КОК

КОК містять штучні аналоги жіночих статевих гормонів – естрогену та прогестерону. Їхній механізм дії полягає у пригніченні овуляції (виходу яйцеклітини з яєчника), згущенні слизу шийки матки (він стає непроникним для сперматозоїдів) і змінах ендометрію (внутрішнього шару матки), які перешкоджають імплантації. Сучасні КОК містять гормони в дуже низьких дозах і різні прогестини, естроген – це дозволяє підібрати КОК, який підійде конкретній жінці.

Більшість сучасних КОК містять 28 таблеток у пакованні. У такому випадку якась кількість таблеток містить гормони (21, 24 або 26), а якась – «плацебо» (7, 4 або 2). Так набагато зручніше не пропустити початок прийому КОК із наступного паковання – не потрібно робити перерву.

Прийом КОК потрібно розпочинати в перший день менструального циклу – тобто на початку менструації. Окрім того, таблетки треба вживати щодня в один і той самий час згідно з інструкцією. У разі, якщо ж жінка пропустила прийом таблетки, необхідно ознайомитися із правилами пропущеної таблетки, які вказані в інструкції для застосування конкретного КОК і діяти згідно з нею. До речі, у випадку пропуску прийому декількох контрацептивних таблеток можна застосувати так званий подвійний голландський метод – коли дівчина приймає комбіновані оральні контрацептиви, а хлопець надягає презерватив. Цей метод також можна застосувати, якщо жінка приймає деякі антибіотики й інші лікарські засоби, які можуть знижувати контрацептивну ефективність КОК. Окрім того, слід пам’ятати, що протизаплідні таблетки не захищають від інфекцій, які передаються статевим шляхом. Саме тому таке поєднання із презервативом підходить для сексуальних контактів із новим чи декількома партнерами.

Серед причин, з яких українки обирають КОК, найпоширеніша – це захист від непланової вагітності. Також КОК можуть допомогти в лікуванні гірсутизму, акне, ПМС, тяжких менструальних кровотеч.

Деякі сучасні КОК містять фолат – це вітамін В9, який бере участь у синтезі нуклеїнових кислот і білків, упливає на настрій, шкіру, імунну систему, розумову діяльність тощо. Дефіцит фолатів під час зачаття й вагітності може призводити до підвищення ймовірності розвитку дефектів нервової трубки у плода й аутизму в дітей. А також до ускладнень вагітності, як-от підвищений тиск, набряки, невиношування, передчасні пологи. А контрацептив із фолатами містить рекомендовану добову дозу активного фолату, який засвоюється організмом. Якщо жінка ухвалить рішення скасувати прийом контрацептиву з фолатом й завагітніти, на момент зачаття в її організмі вже буде достатній рівень фолату, що може знизити ризик розвитку дефектів нервової трубки у плода.

Про підбір оптимальної таблетки

Жінкам не слід самостійно призначати собі КОК за порадою подруги чи мами, обов’язково потрібно звернутися за консультацією до лікаря-гінеколога, який збере повну інформацію про стан здоров’я жінки, за необхідності проведе обстеження. Йдучи до гінеколога на консультацію щодо призначення КОК, жінці варто знати свій зріст і вагу, щоб визначити індекс маси тіла. А також важливо знати свій артеріальний тиск. Аналізи на ЗППП перед цим здавати не потрібно, лікар їх призначає у випадку, коли жінку турбують виділення з піхви.

КОК не слід застосовувати жінкам, які мають підвищений артеріальний тиск, ожиріння, палять понад 15 цигарок на день і мають певні супутні захворювання, перелік яких вказаний в інструкції до медичного застосування, а також у рекомендаціях ВООЗ, і про наявність яких лікар має запитати жінку перед призначенням гормональних контрацептивів.

Жінкам не слід самостійно призначати собі КОК за порадою подруги чи мами, обов’язково потрібно звернутися за консультацією до лікаря-гінеколога

У невеликої кількості жінок у перші місяці прийому КОК можуть виникнути побічні ефекти. Все індивідуально. Це можуть бути: кровомазання та підвищена чутливість молочних залоз у перші місяці прийому, нудота, зміни настрою тощо. Проте їх можна мінімізувати за правильного підбору КОК.

2

Як правильно підібрати контрацептив?

До питання вибору контрацептиву в парі, яка поки не планує мати дітей, треба підходити відповідально. Часто молодій парі підходить звичайний презерватив. Але він не завжди зручний і комфортний, наприклад, для сексуальних експериментів. Що більше, на жаль, багато чоловіків досі не вміють правильно його відкривати. Зазвичай у поспіху партнери не звертають уваги на такі дрібниці та відкривають презерватив зубами, в темряві так презерватив можна легко пошкодити. Також потрібно правильно його надягти, цього теж потрібно вчити.

Добре, коли обидва партнери усвідомлено ухвалюють рішення вибрати свій метод контрацепції разом із лікарем. На сьогодні існує багато сучасних контрацептивів, лікар-гінеколог допоможе обрати оптимальний метод з урахуванням стану здоров’я жінки, її індивідуальних потреб і побажань, і партнера в тому числі. У кожного з методів є свої плюси та мінуси.

Які є альтернативи серед контрацептивів:

 • Контрацептивний пластир – клеїться на нижню частину живота, сідниці або плече раз на тиждень. Після 3-х тижнів використання пластиру робиться перерва на 7 днів. Але тут є свої особливості: його видно на тілі, він некомфортно відчувається під теплим одягом, а також може забруднитися. Водночас пластир не можна протирати дезінфекційним розчином, адже це знижує його контрацептивний ефект.
 • Ін’єкційні гормональні контрацептиви – можуть містити комбінацію двох гормонів або лише прогестин, забезпечують пролонгований контрацептивний ефект. Вводяться раз на місяць або раз на три місяці.
 • Імплантат контрацептивний – це гнучкий тонкий циліндричний стрижень, який вводиться під шкіру в зоні внутрішньої сторони передпліччя. Він виділяє у кровотік прогестин, який запобігає овуляції. Ефективність методу становить 99,9%. Вводиться на 3–5 років, але не рекомендується молодим жінкам.
 • Сперміциди (свічки, креми, гелі) – містять хімічні речовини, які порушують цілісність мембрани сперматозоїдів, результатом чого є їхня загибель або порушення здатності до пересування. Якщо все робити правильно, ефективність методу складає – 84%. Однак сперміциди змінюють лужне середовище піхви, як наслідок можуть посилювати запальні процеси, якщо до таких у жінки є схильність.
 • Вагінальне кільце – гнучке кільце з гіпоалергенного матеріалу, яке вводиться в піхву та запобігає овуляції, вивільняючи гормони. Одне кільце встановлюється на три тижні, потім робиться перерва на 7 днів. Мінус цього методу в тому, що статевий партнер може відчувати кільце під час статевого акту. А якщо жінка виймає його на якийсь час самостійно й потім вставляє, то це знижує контрацептивну ефективність.
 • Мініпілі – це гормональні таблетки, що містять мінімальну дозу гормону прогестину. Протизаплідний ефект ґрунтується на пригніченні овуляції, підвищенні в’язкості слизу в цервікальному каналі, що перешкоджає проникненню сперматозоїдів у матку та структурних змінах у внутрішньому шарі матки (ендометрії). Слід враховувати, що цей метод вимагає дисципліни – таблетки потрібно пити щодня в один і той самий час. Допускається запізнення не більш як три години, якщо все робити правильно – ефективність досягає 99,7%.
 • Внутрішньоматкові контрацептиви (ВМК) – мідьумісні спіралі та внутрішньоматкові гормональні системи. Мідьумісні спіралі встановлюються на тривалий період (3–10 років), їхня ефективність становить 99,4%. У разі застосування цього методу менструації в деяких жінок можуть стати більш болючими й рясними, з більш вираженими менструальними спазмами й болями, особливо в перші 3–6 місяців після встановлення ВМК. Внутрішньоматкова гормональна система після введення в порожнину матки щодня виділяє дуже невелику кількість прогестину, який сприяє згущенню слизу шийки матки й витонченню ендометрію, запобігаючи проникненню сперматозоїдів у порожнину матки й перешкоджаючи тим самим заплідненню яйцеклітини. Системи вводяться на тривалий період (3 або 5 років) і можуть бути зручним методом контрацепції для жінок, які не бажають вживати таблетки щодня, або які годують груддю. Контрацептивна ефективність досягає 99,8%.

Екстрена контрацепція – це пігулки з високою дозою гормону прогестину, які треба випити протягом трьох днів після незахищеного сексу. Метод оснований на тому, що він викликає різку зміну гормонального фону, а це не дає заплідненій яйцеклітині прикріпитися до стінки матки. Після використання цього методу контрацепції виникає серйозний збій менструального циклу й жінці може знадобитись тривалий час для його відновлення. Цей метод контрацепції застосовують лише в екстрених випадках, наприклад, коли порвався презерватив чи був незахищений секс. Цей метод не можна використовувати часто.

3

Як обрати лікаря-гінеколога?

Для підбору ефективного методу контрацепції важливо мати довірливі стосунки з гінекологом. Почати варто з пошуку лікаря, з яким вам буде комфортно спілкуватись та експертній думці якого ви довіряєте. Варто поговорити з декількома спеціалістами, аби мати вибір. Можна, звісно, покладатися на відгуки знайомих, а от шукати й орієнтуватися виключно на відгуки в інтернеті не варто. Зазвичай вони не дають об’єктивної оцінки діяльності лікаря. Якщо дівчині немає 18 років, то згідно із законодавством вона має приходити в гінекологічний кабінет разом із мамою. Після 18 – це вже питання довіри до лікаря.

Також до лікаря варто звертатися, якщо ви відчуваєте дискомфорт, біль під час статевого акту (це може бути ознакою вагінізму чи гіпертонусу м’язів тазового дна) чи турбують виділення, рясні та/або нерегулярні менструації. Однак навіть за відсутності конкретних симптомів жінці потрібно проходити профілактичний огляд у гінеколога мінімум раз на рік.

Контрацепція – не перешкода сексуальній свободі. Навпаки, вона дозволяє планувати життя за власним календарем

Перевірте, наскільки добре ви орієнтуєтеся в методах контрацепції – пройдіть
короткий тест

1

question

answer1

answer2

explanation

Результат

Упс, замало правильних відповідей. Ось і привід підтягнути знання!

PP-UN-WHC-UA-0012-1_ 09 Jul 2021

Матеріал підготовлено за підтримки

Розповісти друзям
0 коментарівпоскаржитись

Коментарі

Підписатись
Коментрарі завантажуються
щоб можна було лишати коментрі.
Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.