Star Views + Comments Previous Next Search Wonderzine

Життя за власним календаремЦе ж неможливо! Як я завагітніла під час грудного вигодовування первістка

Усе про лактаційну аменорею та контрацепцію для молодих мам

Це ж неможливо! Як я завагітніла під час грудного вигодовування первістка — Життя за власним календарем на Wonderzine

Менструація, овуляція, вагітність – жіночий організм має власний цикл, де бувають дні повні енергії, а бувають періоди спокою, дискомфорту чи болю. Разом із Bayer ми продовжуємо серію історій «Життя за власним календарем», аби розповісти про медичні проблеми та стани, які впливають на здоров’я та якість життя жінки. Раніше ми вже розповіли про тяжкі менструальні кровотечі та контрацептиви.

Нова історія – про можливість завагітніти відразу після народження дитини.

Через 8 місяців після народження першого сина Тетяна завагітніла вдруге. Жінка годувала грудьми сина та не мала менструацій, тож навіть не підозрювала про можливість завагітніти. Розповідаємо її історію та говоримо з гінекологинею про особливості методу лактаційної аменореї, ризики для жіночого здоров’я за настання другої вагітності невдовзі після першої та надійні методи контрацепції для молодих мам.

Тетяна

31 рік

мама Захара (2 роки та 10 місяців)
та Остапа (1 рік і 3 місяці)

Про народження первістка

Першого сина, Захара, я народила у 28 років. Ми з чоловіком почали планувати дитину невдовзі після весілля й через кілька місяців спроб я завагітніла. Вагітність пройшла без ускладнень, але пологи почалися на три тижні раніше запланованого терміну. Як сказав лікар, у мене була низька родова активність. Усе закінчилось кесаревим розтином.

Після пологів лікарі радили зачекати з народженням другої дитини мінімум три роки, щоб організм відновився. Ми з чоловіком, власне, і не збиралися робити це відразу, планували другу дитину через три-чотири роки.

Адаптація після перших пологів проходила дуже складно: в перші дні постійно крутилася голова, я відчувала жахливу слабкість. Ще приблизно місяць після пологів я не могла довго сидіти, ходити було складно. Через місяць я пішла на плановий огляд до гінеколога, мені сказали, що все добре загоюється й можна відновлювати сексуальне життя.

Але під час сексу в мене ще певний час був дискомфорт. Не знаю, з чим це пов’язано, можливо, це був страх завагітніти знову. Навіть чоловік помітив, що я скута у процесі. Я вирішила знову звернутися з цим до гінеколога, але з’ясувалося, що проблема не фізіологічна, а психологічна. Лише через пів року я змогла розслабитися в сексуальному житті.

Контрацептиви ми не використовували. Я знала, що під час грудного вигодовування завагітніти неможливо, до того ж місячні в мене не відновились, тому я навіть не переймалась через неплановану вагітність. Годувала сина грудьми до року. Годувала його 2–4 рази на добу: перед сном, уночі й тоді, коли він просив. Коли йому було 8–9 місяців, я завагітніла другим сином.

Про загадкові симптоми та два місяці невідомості

Першими дзвіночками про вагітність стали, як не дивно, не мої відчуття, а зауваження подруги та дружини мого батька про те, що в мене з’явився животик. Причому я почула це від них із різницею в один-два дні. Тоді мене це зачепило, я обурилася й подумала: «Яка їм різниця на мій зовнішній вигляд? Чому вони лізуть не у свої справи?». Але ці зауваження мене взагалі не насторожили, подумала, що, мабуть, я просто трохи набрала ваги. У той період я сиділа вдома з малим, мало рухалась, не робила ніякі вправи, адже не знала, чи можна відновлювати фізичні навантаження після кесаревого розтину. Також не сильно обмежувала себе в їжі, бо від природи мініатюрна, тому не бачила сенсу додатково слідкувати за вагою.

Сумніви закралися лише після чергової поїздки до родичів. Їхати було всього 20 кілометрів, але після цього мене знудило. Тоді прийшла думка зробити тест на вагітність.

Вагітності першою дитиною ми довго чекали, вийшло не з першого разу. Тож узагалі не розраховували, що можна завагітніти так легко.

Насправді я не вірила, що можу бути вагітна. Річ у тім, що в той період у нас із чоловіком нечасто був секс, тому цей варіант розглядала в останню чергу. Але все ж купила в аптеці тест, зробила, а на ньому – дві смужки. Перша моя реакція – здивування, адже такого я взагалі не очікувала. Я ж годувала сина, місячних не було, а секс був рідко. Вагітності першою дитиною ми довго чекали, вийшло не з першого разу. Тож узагалі не розраховували, що можна завагітніти так легко.

Я відразу поїхала до чоловіка на роботу та сказала, що в нас буде дитина. Він також дуже сильно здивувався: «Як? Скільки ж там разів у нас було?». Аби переконатися, що не сталася помилка, на наступний день ми пішли в лікарню. Акушер-гінеколог оглянула мене та сказала, що в мене вже два місяці вагітності. Ми обоє були шоковані. Я розплакалась прямо в кабінеті.

Вагітності першою дитиною ми довго чекали, вийшло не з першого разу. Тож узагалі не розраховували, що можна завагітніти так легко.

Коли я дізналася, що знову вагітна, зрозуміла, що всі мої плани скасовуються.

Пам’ятаю, що тоді мені вже набридло сидіти вдома з дитиною, хотілося вийти на роботу та трохи змінити рутину. До народження першого сина я працювала з дітьми в будинку культури в нашому селищі, також ми разом із чоловіком проводили дитячі й дорослі свята. За освітою я вчителька, тож після першої вагітності планувала влаштуватися на роботу в загальноосвітню школу. Також паралельно отримувала другу вищу освіту вчительки з музики. Ми пішли навчатися разом із чоловіком, адже обоє займаємося музикою, а отримати роботу в цій сфері легше, коли маєш диплом.

Коли я дізналася, що знову вагітна, зрозуміла, що всі мої плани скасовуються. Я дуже сильно засмутилася. Чоловік сприйняв новину спокійніше, він швидко це прийняв і намагався мене підтримати.

Коли я дізналася, що знову вагітна, зрозуміла, що всі мої плани скасовуються.

Найбільший мій страх стосувався того, як проходитимуть вагітність і пологи після кесаревого розтину. Я пригадувала, як лікарі казали, що треба зачекати із другою дитиною, а вийшло ось так. Але акушер-гінеколог заспокоїла мене, сказала, що так буває в багатьох жінок. Звісно, краще зробити перерву між вагітностями, але якщо вже так сталося, то за моїм станом ретельно спостерігатимуть, а за потреби покладуть у лікарню.

Переривання вагітності ми не розглядали. По-перше, термін був уже досить великий, а по-друге, це також великий стрес для організму. До того ж ми все одно збиралися в майбутньому народжувати другу дитину.

Про труднощі другої вагітності та прийняття

Друга вагітність була складною, але не фізично, а емоційно. Перепади настрою, постійна втома, нудота, мала дитина, яка постійно вимагає уваги, побут, ще й племінник чоловіка жив у нас вдома певний час – усе це навалилось на мене і здавалося, що я просто не витримаю. Пам’ятаю, одного разу я прийшла до своєї гінекологині на огляд і кажу: «Я більше не можу! Мене вже все дістало».

Вона спробувала мене заспокоїти й підбадьорити та запропонувала лягти в стаціонар на тиждень. Не задля лікування, а просто для того, щоб я перепочила від усіх і побула на самоті. Я погодилася й після цього мені стало трохи легше.

На 8–9 місяці було простіше: емоційні гойдалки припинилися, я почувалася добре, навіть складала іспити в університеті та ходила на практику в школу.

Кесарів розтин був запланований на березень. Оскільки наш перший син народився раніше терміну, ми думали, що і з другим буде так само. Тож увесь лютий ми провели, неначе на пороховій бочці. Але зрештою пологи відбулися за планом.

Декілька днів перед операцією я лежала в лікарні, здавала аналізи та була під наглядом лікарів. Поки була в палаті з іншими жінками, й кожна з нас ділилася своїми переживаннями, здавалося, що все добре. А коли мене перевели в окрему палату, я залишилася сам на сам зі своїми страхами. Боялася через операцію, за здоров’я дитини, за свій стан і відновлення, не розуміла, що мене взагалі чекає.

Незапланована вагітність у той час, коли перша дитина ще маленька – це дуже складно. Але тепер я просто не уявляю своє життя без молодшого сина – Остапа.

Перед пологами я начебто трималася, але під час самої операції було дуже страшно. Мені ввели знеболювальне, але я була у свідомості. Мені не було боляче, але я відчувала поштовхи дитини. А коли мені показали дитину, я була в такому стані, що навіть не розуміла, чи з нею все добре й чи зі мною все добре. Почалася паніка, мене почало трусити – й мені дали снодійне, щоб я заснула.

Пам’ятаю, як мене привезли в палату, і я сильно розплакалась. Поруч зі мною була мама, яка намагалася мене заспокоїти, але я відповідала їй, що найбільше за все зараз хочу просто поплакати. Після цього мені стало легше.

Незапланована вагітність у той час, коли перша дитина ще маленька – це дуже складно. Але тепер я просто не уявляю своє життя без молодшого сина – Остапа.

Дитина народилася здоровою. Після пологів я невдовзі повернулася до нормального емоційного стану, фізичне відновлення тривало кілька місяців.

Зараз я ні про що не шкодую, я прийняла ситуацію. Шлях прийняття був довгий, адже я не була психологічно та фізично готова до народження другої дитини. Незапланована вагітність у той час, коли перша дитина ще маленька – це дуже складно. Але якщо це в сім’ї, то не так страшно. Я весь час відчувала сильну підтримку чоловіка, тому пройти цей шлях разом із ним було простіше. Розумію, що в ідеальній ситуації для мене краще було б зачекати. Але тепер я просто не уявляю своє життя без молодшого сина – Остапа.

Дисклеймер:

Експертка не коментує історію жінки, а описує медичний
стан і наявні різновиди контрацепції.

Чому організму жінки необхідне відновлення після народження дитини?

Тетяна
Осауленко

лікарка гінеколог-ендокринолог

Вагітність – нормальний фізіологічний процес для жінки, утім, він сильно змінює її гормональний фон. У цей період організм налаштований на виношування дитини й усі ресурси спрямовує на цю ціль. Тому після пологів так важливо дати йому відновитися.

Інтервал між народженням дітей менше ніж два роки може бути шкідливим для організму матері та дитини. По-перше, за коротший термін він не встигає відновити запаси вітамінів і мікроелементів, особливо якщо жінка мала дефіцит заліза під час вагітності. Це може мати такі наслідки, як, наприклад, надмірне випадіння волосся та погіршення стану шкіри. По-друге, маленька дитина часто передбачає збитий режим, постійні стреси, недосип, утому. Адаптація до нового життя, нерозуміння, як поводитися з дитиною в різних ситуаціях, сумніви, чи хороша я мама – все це створює великий психологічний тиск на жінку.

І для фізичного, і для психологічного здоров’я жінки краще робити перерву між народженням дітей мінімум на два роки, а краще – три роки, особливо якщо під час попередніх пологів був кесарів розтин. Чому? Річ у тому, що після кесаревого розтину існують ризики неспроможності рубця на стінці матки, розриву матки чи народження недоношеної дитини під час другої вагітності.

1

Коли можна повертатися до статевого життя та що таке метод лактаційної аменореї?

Через місяць після пологів жінці варто звернутися до гінеколога, щоб переконатися, що відновлення відбувається успішно й вона може повернутися до статевого життя. Умовою для цього є те, що в жінки обов’язково мають закінчитися лохії – кров’янисті виділення після народження дитини. У жінок, які мали кесарів розтин або епізіотомію (надріз під час пологів), цей термін може бути довший, адже необхідно дочекатися загоювання швів. Відновлювати статеве життя після хірургічного втручання не можна без огляду лікаря, адже є ризик пошкодити шви.

Узагалі, відновлення сексуального життя після пологів – це дуже індивідуальне питання. Жінки, які годують грудьми, мають високий рівень пролактину, гормону, що пригнічує сексуальний потяг і зменшує лубрикацію. Через це перший секс після пологів може бути неприємним і супроводжуватися навіть болісними відчуттями. Також слід пам’ятати, що пригнічення статевого потягу після пологів – це нормальний фізіологічний процес.

Відновлювати статеве життя після хірургічного втручання не можна без огляду лікаря, адже є ризик пошкодити шви.

Багато жінок, які годують грудьми та ще не мають менструацій після пологів переконані, що завагітніти в цей час неможливо. Цей метод контрацепції має назву метод лактаційної аменореї. Утім, він не є 100% надійним.

Працює цей метод лише за таких умов:

  • дитині менше ніж 6 місяців
  • у жінки не відновились менструації
  • вона не дає малюку прикорму
  • вона годує дитину грудьми кожні три години вдень і мінімум один раз вночі, щоб проміжок між годуваннями був не менше 6 годин у нічний час

Лише якщо ці три умови виконуються, в організмі підтримується високий рівень гормону пролактину, що запобігає овуляції. Однак із цього правила бувають винятки, тож не варто ризикувати.

Під час лактації здатність завагітніти може відновлюватись досить швидко, навіть якщо менструації ще не наступили. Річ у тім, що в жінки може відбутись овуляція, про яку вона ще не знає, адже менструація настає вже після неї. Окрім того, немає жодних виражених ознак, за якими можна запідозрити овуляцію, більшість жінок просто не відчувають її. А різні методи відстежування овуляції просто ненадійні в період, коли цикл ще не відновився.

Тож відсутність менструації ще не свідчить про те, що жінка не може завагітніти. Цикл може відновитися як через кілька місяців після закінчення грудного вигодовування, так і через місяць-два після народження дитини. Це дуже індивідуально, й обидва варіанти є нормою.

2

Які методи контрацепції безпечні для годуючих мам?

Тут варто згадати:

  • презервативи
  • сперміцидні (свічки, креми, супозиторії, гелі) містять хімічні речовини, які порушують здатність сперматозоїдів по пересування (ефективність 79%). Вони вводяться у вагіну, не всмоктуються в загальний кровотік, а тому є безпечними для дитини
  • внутрішньоматкові контрацептиви (не гормональні та гормоновмісні)
  • таблетовані контрацептиви міні-пілі, що мають у складі низьку дозу прогестину (штучний аналог жіночого гормону прогестерону). Вони пригнічують овуляцію

Ці методи не несуть загрози для здоров’я жінки та малюка та не впливають на лактацію. Додатковою перевагою сперміцидів є те, що вони частково захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом. До того ж цей метод зручний для жінок, які не мають регулярних статевих контактів, адже його можна застосовувати ситуативно, на відміну від контрацептивних таблеток, які потрібно пити щодня. Вводити такі засоби необхідно перед кожним статевим актом.

Утім, у частини жінок, які годують або не годують грудьми, можуть виникнути побічні реакції під час застосування сперміцидів. Наприклад, сперміциди можуть викликати подразнення слизової оболонки піхви, яка в післяпологовому періоді досить чутлива та вразлива. А під час перших місяців прийому міні-пілі в деяких жінок можуть виникати кровомазання між менструаціями або перепади настрою.

Важливо: естроген-умісні засоби протипоказані під час лактації, адже він її пригнічує. Тому комбіновані гормональні контрацептиви, що мають у складі естроген і прогестин, протипоказані жінкам, які годують грудьми.

3

Які особливості встановлення та дії внутрішньоматкових контрацептивів?

Внутрішньоматкові контрацептиви (ВМК) бувають двох видів: це мідь-умісні спіралі (негормональні) та внутрішньоматкові гормональні системи. Мідь-умісні спіралі використовуються лише для контрацепції, а гормоновмісні – в тому числі в лікувальних цілях.

Мідь-умісна спіраль працює так: мідь впливає на рухливість сперматозоїдів, викликає зміни ендометрію, що запобігає імплантації заплідненої яйцеклітини. Така спіраль встановлюється на тривалий період (3–10 років), її ефективність становить 99,4%. Побічним ефектом цього методу можуть бути більш рясні менструації з більш вираженими менструальними спазмами та болями в перші 3–6 місяців використання.

Гормональна ВМС щодня виділяє в порожнину матки невелику кількість прогестину. Він сприяє згущенню слизу шийки матки, витонченню ендометрію, запобігаючи проникненню сперматозоїдів у порожнину матки та перешкоджаючи тим самим заплідненню яйцеклітини. Такі системи вводяться на 3–5 років (їхня ефективність – 99,8%). За використання цього методу зменшується кількість днів менструацій, їхній об’єм і болючість.

Перед введенням ВМК необхідно здати аналізи, щоб зрозуміти, що у вагіні та на шийці матки немає запальних процесів. Якщо в жінки їх виявляють, це є протипоказом до встановлення ВМК. Протипоказами також можуть бути різноманітні деформації та розриви шийки матки після пологів, які ще не загоїлися.

ВМК вводиться під час місячних, адже цервікальний канал у цей період трохи відкритий. Згідно з рекомендаціями, це можна робити навіть під час перших місячних після вагітності. Утім, встановити ВМК можна й поза місячними.

Мідь-умісні спіралі використовуються лише для контрацепції, а гормоновмісні – в тому числі в лікувальних цілях.

На лактацію та здоров’я малюка ВМК не впливає. Так само не змінює відчуття під час сексу. ВМК може бути зручним методом контрацепції для молодих мам, оскільки дозволяє на кілька років забути про ризик непланованої вагітності без хвилювань із приводу «небезпечного періоду», коли лактація починає знижуватися.

Не забувайте про важливість регулярних відвідин гінеколога, особливо в післяпологовий період. Це дозволить упевнитися, що відновлення після пологів відбувається належно. Крім того, гінеколог проконсультує щодо відновлення сексуального життя та підбере оптимальний метод контрацепції, який можна використовувати в післяпологовому періоді. Крім того, це дозволить планувати власне життя, дотриматись оптимального проміжку між вагітностями, а отже, зменшити ймовірність виникнення ризиків для здоров’я матері й малюка під час наступної вагітності.

Дізнавайтеся більше про свій організм, адже це допомагає планувати життя без несподіванок і стресу, краще турбуватися про здоров’я і жінки, і малюка.

Перевірте, наскільки добре ви орієнтуєтеся в менструальному циклі та можливості зачаття невдовзі після пологів – пройдіть короткий тест.

1

question

answer1

answer2

explanation

Результат

Упс, замало правильних відповідей. Ось і привід підтягнути знання!

PP-UN-WHC-UA-0016-1_09 Aug 2021

Матеріал підготовлено за підтримки

Розповісти друзям
1 коментарпоскаржитись

Коментарі

Підписатись
Коментрарі завантажуються
щоб можна було лишати коментрі.
Щоб сторінка завантажувалася коректно, рекомендуємо відімкнути Adblock у браузері.