Star Views + Comments Previous Next Search Wonderzine

Здоров'яНі, не соромно: Чому ми сильно пітніємо та що з цим можна зробити?

Ні, не соромно: Чому ми сильно пітніємо та що з цим можна зробити? — Здоров'я на Wonderzine

Запитуємо лікарку про надмірне потовиділення

У рубриці «Ні, не соромно» ми даємо відповіді на запитання, які незручно обговорювати вголос. Разом із сімейною лікаркою з’ясовуємо, що може спричиняти підвищене потовиділення.

Віолетта Лійка

сімейна лікарка, співзасновниця спільноти «Свій.Док»


Що вважається підвищеним потовиділенням? Як зрозуміти, що ти пітнієш понад норму й варто звернутися до лікаря?

Потовиділення – нормальний фізіологічний процес. На шкірі людини розташовано багато потових залоз, які беруть участь у терморегуляції та допомагають виводити з організму зайву рідину й різні речовини, включно з токсичними.

Зрозуміти, що ви пітнієте понад норму, можна, коли це відбувається поза контекстом, тобто «на рівному місці». Якщо піт виникає під пахвами, на спині й на грудях після того, як ви побігали чи перегрілися – це нормально. Та якщо ви помічаєте, що потовиділення не пов’язане з фізичними чи психоемоційними навантаженнями, а піт липкий і з’являється по всьому тілу (мокрими стають руки, ноги, шия), потовиділення можна розцінювати як патологічне. За таких умов треба обов’язково звернутися до сімейного лікаря чи терапевта, який, залежно від анамнезу, скерує вас до правильного спеціаліста.

Якщо ви давно живете з такою особливістю, не маєте супутніх скарг і пітнієте здебільшого під впливом зрозумілих факторів (хвилювання, стрес, фізична активність), то сильне потовиділення може бути просто фізіологічною особливістю. Але для того, щоби бути впевненим у відсутності патологій органів і систем, усе одно варто проконсультуватися з лікарем.

Що може спричиняти підвищене потовиділення? Про які захворювання воно може сигналізувати?

Надмірне потовиділення можуть спричиняти стрес, інтенсивна фізична активність і надлишкова маса тіла: люди з ожирінням пітніють більше за інших. Також підвищена пітливість може спостерігатися під час гормональної перебудови, виникати, наприклад, у підлітковому віці, у клімактеричний період або протягом вагітності.

Патологічне потовиділення, яке не можна пояснити фізіологічно, може виникати у відповідь на неврологічні, ендокринологічні, онкологічні, кардіологічні чи дерматологічні захворювання. Так, одна з найбільш поширених причин гіпергідрозу – це патології щитоподібної залози, які супроводжуються постійним субфебрилітетом (температурою від 37.5 до 38 градусів) та втратою чи набором ваги.

Надмірне потовиділення можуть спричиняти деякі інфекційні захворювання, наприклад, туберкульоз. Він характеризується переважно нічним потінням, а також підвищеною температурою тіла й кашлем, хоча в деяких формах туберкульозу кашлю може не бути.

Нічне потовиділення часто виникає і при онкологічних захворюваннях. Якщо ви прокидаєтеся мокрі посеред ночі, спостерігаєте постійне підвищення температури, зниження працездатності та інші симптоми на кшталт сухості шкіри й випадіння волосся – обов’язково зверніться до лікаря.

Як діагностують підвищене потовиділення та які методи лікування застосовують?

Сімейний лікар чи терапевт призначає аналізи (наприклад, аналіз крові з лейкоцитарною формулою, аналіз на ТТГ, загальний холестерин, альбуміни, креатинін тощо) й обстеження та інтерпретує їхні результати.

Якщо стає зрозуміло, що у вас немає уражень із боку органів і систем, лікар може скерувати вас до дерматолога чи лікаря-косметолога, який зробить йодокрохмальну пробу Мінора для діагностики гіпергідрозу. Для цього ділянки з потовими залозами замальовують спеціальним розчином – і місця з надлишковим потом забарвлюються в синьо-сірий колір.

Після діагностики можна проводити терапію з ботулотоксином. Це ефективний метод, який людям із гіпергідрозом варто застосовувати раз чи двічі на рік. Ця терапія ефективна та абсолютно безпечна, адже ботулотоксин – одна з найбільш вивчених речовин у косметології та медицині.

Також для зменшення потовиділення можна застосовувати антиперспіранти категорії clinical strength з високим вмістом алюмінію, який блокуватиме потові залози. Утім, користуватися такими засобами щодня не рекомендовано, тому, якщо вас турбує сильне потовиділення, краще звернутися до дерматолога та скористатися ботулінотерапією, яка дозволить забути про цю проблему щонайменше на пів року.

Стежте за якістю одягу та надавайте перевагу натуральним тканинам і вільному крою, особливо влітку. Регулярно приймайте гігієнічний душ і застосовуйте засоби, які підходять вашому типу шкіри: це можуть бути безмильні розчини на кшталт синдета, гель для душу чи звичайне мило. Для нейтралізації запаху поту можна користуватися дезодорантами з легкими ароматами. Але краще зайвий раз сходити в душ (якщо є така можливість), ніж перебивати один запах іншим. 

Пам'ятайте, що пітніти – це абсолютно нормально. Пітніють усі, тому не треба цього лякатись або соромитись.

Текст:

Таїсія Куденко

редакторка Wonderzine Україна

Ілюстрації:

Яніна Сич

Розповісти друзям
0 коментарівпоскаржитись

Коментарі

Підписатись
Коментрарі завантажуються
щоб можна було лишати коментрі.