Star Views + Comments Previous Next Search Wonderzine

Психологія
Чеклист. 7 ознак того, що ви в токсичних стосунках

Як розпізнати газлайтинг, аб’юз і юзерство

 
Чеклист. 7 ознак того, що ви в токсичних стосунках
 — Психологія на Wonderzine

Сьогодні слова «токсична людина» й «токсичні стосунки» чуєш мало не щодня. Часом цими словами зловживають, описуючи будь-який дискомфорт у взаєминах між партнерами. Справа в тім, що токсичні стосунки важко визначити, зрозуміти, що саме відбувається не так.

Можливо, вам траплялося відчувати, що не дуже добре поруч із цією людиною, щось відбувається не так, як ви вважаєте за нормальне, або ж ловите себе на тому, що робите те, на що раніше ніколи б не погодилися. Але ви не можете пояснити чому.

Водночас токсичні стосунки можуть повільно вбивати вашу самооцінку, заважати розвиватися й розірвати зв’язок з власним Я. Той випадок, коли ніби все здається добре, але насправді ні.

Як зрозуміти, що ви в токсичних стосунках, говоримо з психотерапевткою Роксаною Ящук.

Роксана Ящук

психотерапевтка

Маркерами токсичності можуть бути саме наші відчуття.

Ви почуваєтеся нещасними й пригніченими та не розумієте чому;

Ви з партнером уникаєте одне одного все більше й більше;

Відчуваєте невпевненість у собі;

Починає розвалюватися робота, і все йде не так, хоча ви докладаєте багато зусиль;

Втрачаєте соціальні зв’язки, менше спілкуєтеся з друзями.

Якщо відчуваєте, що щось не так, важливо зупинитись і розібратися, тому що боротьба за стосунки, які є токсичними, з’їсть ще більше вашої енергії й часу. Тому що той, хто поряд, дуже голодна людина, і цей голод не можна задовольнити їжею. Це голод за увагою, любов’ю, за самим життям. І саме тому вибір падає на живу та яскраву людину, щоб отримати те, чого немає в нього.

Ознаками токсичних стосунків можуть бути такі ситуації. 

Пасивна агресія

Одна з ознак токсичності – пасивно-агресивна поведінка. Це непряма атака й досить-таки боягузливий хід, на який ідуть задля контролю, коли партнер не може відкрито висловити свою незгоду чи обґрунтувати, чому він не хоче робити те чи те. Токсичність тут полягає в позбавленні вас здатності адекватно реагувати й безпосередньо вирішувати конфліктні питання. Як правило, це маніпулювання: «Я просто залишатимусь удома сам, поки ти ходиш і веселишся», – одночасно коли збираєтеся провести час з подругами. Звичайно ж, маніпулятор чекає, що ви зміните плани та скажете: «Ок, я нікуди не піду, краще побудемо вдома вдвох». Або ж: «Навіщо тобі ця робота? Ти втомлюєшся, приходиш пізно, ми спокійно проживемо на мою зарплатню», – і незчуєтеся, як у вашому колі не лишиться друзів, потрапите в залежність й опинитеся один на один з аб’юзером.

Тебе ця сукня повнить

Дуже часто токсичними людьми є нарциси. Вони сприймають партнера як продовження себе, тобто ніби ви були його рукою чи ногою. І якщо ви красива нога й потрапляєте в його картинку світу, то пощастило, усе добре. Тоді він вас любить. Але буває, що знаходиться рука красивіша, – і партнер запросто може піти або ж починає докоряти, що з вами щось не так.

І коли, наприклад, удесяте чуєте, що в цій сукні ви виглядаєте повнуватою чи ця зачіска не личить, то недовго в це й повірити та позбутися впевненості в собі.

Я тебе не просив

Бідолахи – це одні з найбільш токсичних людей. У них завжди все погано, їм ніколи нічого не вдається, вони депресують і ниють. А вам щиро хочеться допомогти такій людині. І пропри це, як би не намагалися, скільки б своєї енергії не витрачали, усе буде погано. Ця людина не націлена допомогти собі й видряпатися зі стану Жертви. Вона бажає підтвердити те, що вона нещасна й страждає. А всі навколо погані й ніхто цій бідоласі не допомагає. І це найсильніший яд, який поширюється на інших людей та отруює повітря.

Водночас поруч із такою людиною з’являється почуття провини. Жертва-бідолаха шукає людей, які кинуться її рятувати. І тут може бути два сценарії розвитку: або ж вона буде нити й далі, що нічого не виходить, усі кругом погані, і ніхто її не розуміє; або ж може відреагувати фразою: «А я тебе не просив мене витягувати». І ви будете шоковані, бо витратили купу своєї енергії й сил. Можливо, навіть завалили якийсь важливий проєкт на роботі. І тоді з’являється страшенний дискомфорт і навіть нудота, організм починає реагувати на фізіологічному рівні. Відчуття – ніби ти в отруйному болоті.

Межі приватності

Усі партнерські стосунки заслуговують на певний рівень приватності. А здорові стосунки базуються передусім на довірі.

Якщо партнер постійно перевіряє ваш телефон, квитанції, рахунки, це токсичність, яка принижує й стирає ваші власні кордони. Спробуйте поговорити з партнером і дати зрозуміти, що ви доросла людина і не потребуєте постійного контролю. Можливо, це наслідок минулих нещасливих стосунків, і тоді йому просто потрібна професійна допомога, щоб знову повірити в нормальні взаємини.

Емоційне обслуговування

Це тяжка й невидима робота, яка абсолютно виснажує. Як правило, емоційне обслуговування лягає на жіночі плечі. Ніби все нормально, ви просто намагаєтеся бути привітною, усміхатися, реагувати доброзичливо навіть на якісь не дуже приємні коментарі. Адже жінка за всіма стереотипами повинна забезпечувати хорошу погоду в домі – багатьох з нас так виховували. Але кілька років емоційного обслуговування – і привіт, невроз. Адже в таких випадках стирається наше Я, ми не дозволяємо собі вивільняти наші емоції, знищуємо свої кордони. Й одного дня зі знищеним Я та стертими кордонами просто не розуміємо, а що відбувається, чому мені так погано в цих стосунках, я ж ніби все роблю правильно?

Погана новина: без психотерапії буде важко, оскільки відновити та вибудувати власні кордони самотужки досить складно. Хороша новина: витратити пів року чи рік на роботу з собою краще, ніж страждати десятки років.

Такого не було, ти все придумала

Мабуть, найнебезпечніший вид токсичних стосунків – газлайтинг. Це звична техніка соціопатів, нарцисів, маніпуляторів або ж просто тих, хто хоче самоствердитися завдяки іншим, як правило, слабкішим за них людей.

Ви пам’ятаєте, що говорили про щось важливе зі своїм партнером, але він стверджує, що цього не було. Це відбувається з метою змусити вас замислитися над вашою адекватністю. Адже людиною, яка сильно сумнівається в собі, набагато простіше маніпулювати. І що частіше газлайтер робить це, то сильніше ви ставите під сумнів свою й починаєте сприймати його реальність.

Газлайтерами стають, як правило, через низьку самооцінку, страх утратити партнера або ж з банальної заздрості до успіхів дружини чи чоловіка. Причиною також можуть стати дитячі травми чи просто бажання задовольнити своє его.

Дорога інвестиція

Найпоширеніший тип токсичних людей – юзери. На початку стосунків вони часто здаються дуже приємними та ввічливими. І такими лишаються, поки отримують від вас усе, що хочуть. Стосунки з юзером – гра в одні ворота. Ви ніколи не зробите для них достатньо, їм завжди буде мало. Юзери – це справжні споживачі часу, які можуть залишити вас, якщо знайдуть когось, хто зробить для них більше. Юзер може бути психопатом – людиною, яка бере те, що їй потрібно, і все, незважаючи на інших.

Часто юзери йдуть на хитрощі й роблять щось невелике для своїх партнерів. Наприклад, купують недорогий букет квітів чи цукерки, від яких не постраждає їхній бюджет. Але за це заплатите дуже дорого, бо вони не дарують від щирого серця, а зобов’язують вас. І якщо раптом захочеться зробити щось для себе, а не для них, вони зі шкіри вилізуть, щоб ви відчули провину.

Залишатися в стосунках з юзером – це як віддавати всю зарплатню за подаровані вам цукерки.

Як бути з токсичними стосунками?

Погана новина в тому, що ви не можете змінити свого партнера. Хороша новина: можете змінити себе, що допоможе поводитися зі своїм партнером так, щоб вам було комфортно. По суті, те, що варто робити, – це спокійно, але твердо протистояти токсичній поведінці. Говоріть уголос, відстоюючи свої кордони, що дії партнера є неприйнятними.

Якщо ваш партнер відмовляється дотримуватися правил рівності й поваги, спробуйте зробити перерву в стосунках і дайте йому знати, що не будете залишатися з ним, якщо він чи вона продовжать поводитися токсично. Якщо вам укотре відмовляють змінити стосунки, краще їх припинити. Якщо ж пообіцяють зміни, але все буде повторюватися ще й ще, то поліпшити стосунки можна лише одним способом – розірвати їх.

Текст:

Анна Хаєцька 

редакторка Wonderzine Україна

Розповісти друзям
3 коментаряпоскаржитись

Коментарі

Підписатись
Коментрарі завантажуються
щоб можна було лишати коментрі.