Star Views + Comments Previous Next Search Wonderzine

Ситуація«Вони були впевнені у своїй безкарності». Що відомо про зґвалтування жінки в поліції Кагарлика

«Вони були впевнені у своїй безкарності». Що відомо про зґвалтування жінки в поліції Кагарлика — Ситуація на Wonderzine

І чому за цією справою важливо стежити

Двох поліцейських Кагарлицького відділення поліції в Київській області звинувачують у зґвалтуванні й побитті жінки. Їх затримали після того, як у поліцію надійшла інформація про те, що в місцеву лікарню звернулася жінка з повідомленням про побиття та зґвалтування.

Поліцейських взяли під варту на два місяці без права внесення застави. Відділок у Кагалику продовжує працювати. У ході першого етапу службового розслідування з нього звільнили 10 працівників. Також від службових обов’язків відсторонили керівництво відділення. Протягом двох місяців тут відбуватиметься переатестація співробітників. 

«Працівники Кагарлицького відділення поліції абсолютно були впевнені у своїй безкарності. Вони навіть не намагалися приховати сліди цього злочину», – каже голова парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський. Тому можна очікувати розширення списку підозрюваних.

Розбираємося, що відомо про зґвалтування в поліції Кагарлика та чому за цією справою важливо стежити.

За попередньою інформацією, у ніч із 23 на 24 травня поліцейський у своєму службовому кабінеті катував жінку, яку викликали у відділок як свідка. Він одягав на неї протигаз, застосовував кайданки та здійснював постріли з табельної зброї над головою. Після цього кілька разів зґвалтував потерпілу.

Крім цього, поліцейські побили чоловіка, який перебував у відділку. Йому теж одягали протигаз і стріляли із пістолета над головою. А також погрожували зґвалтуванням, ставили на коліна й били дубинками. Потерпілий отримав переломи ребер і носа.

25 травня голова Нацполіції звільнив поліцейських, які підозрюються в скоєнні злочину. Також від заявив про відсторонення від виконання службових обов’язків керівництво відділу поліції, розформування підрозділу й переатестацію всіх співробітників. У той же день двох поліцейських, яких звинувачують у зґвалтуванні, затримало Державне бюро розслідувань.

Пізніше заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко розкрив імена підозрюваних – Сергій Сулима, якого підозрюють у побитті та зґвалтуванні жінки, і Микола Кузів, якого підозрюють у співучасті в злочинах.

Геращенко назвав «блискавичною» реакцію поліції на повідомлення про насилля та зґвалтування в Кагарлику. Зокрема, зазначив, що інформацію про це отримали о 18:47 у неділю, о 19:40 вони були затримані, а о 8:00 наступного дня начальник Нацполіції підписав наказ про розформування відділу.

Зараз відділок у Кагарлику продовжує працювати. Про це «Громадському» повідомив тимчасовий виконувач обов’язків очільника Кагарлицького відділення поліції Дмитро Литвин. «Кагарлицьке відділення поліції функціонує. Протягом двох місяців буде переатестація працівників. Тобто його реорганізовано, вони всі залишаються на місці, працюють, виконують свої функціональні обов’язки навіть без приставки т.в.о.», – розповів він у коментарі.

З відділку звільнили 10 працівників. Таке було рішення першого етапу службового розслідування щодо 19 співробітників цього відділення. Метою такого розслідування є встановити причини, які сприяли вчиненню злочину. Станом на 4 червня, МВС повідомляє, що Кагарлицький відділ поліції розформований, 60 поліцейських виведено за штат. 

Перелік підозрюваних у цій справі розшириться. Про це заявив голова парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський. «Працівники Кагарлицького відділення поліції абсолютно були впевнені у своїй безкарності. Вони навіть не намагалися приховати сліди цього злочину». Він розповів, що особисто був у відділенні поліції й бачив сліди крові в одному з приміщень, які співробітники поліції навіть не намагалися змити. Тому, за його словами, зараз відбувається оцінювання кожної посадової особи міського відділення поліції.

Суд обрав запобіжні заходи поліцейським: їх взяли під варту на два місяці без права внесення застави. У разі доведення їхньої вини їм загрожує покарання до 12 років позбавлення волі. Під час засідання суду поліцейські заявили, що не визнають своєї провини, − повідомляє «Громадське».

Порушення приватності потерпілої в ЗМІ

26 травня у вечірньому випуску ТСН вийшов сюжет «Резонансна справа», який пізніше поширили й на інших платформах. У ньому оприлюднили особисті дані жінки, яка постраждала від зґвалтування. Наприклад, її ім’я, село, у якому вона проживає, її сімейний стан, а також дані про дитину. Журналіст «1+1» показав матір постраждалої, через приховану зйомку, хоч на відео чути, що вона нічого пояснювати не хоче: «Я без адвоката коментарі давати не буду».

Адвокат постраждалої Євгеній Мельниченко розповів у коментарі «Громадському», що згоди на оприлюднення її фото й імені не давали. Також знімальна група ТСН не попереджала адвоката про те, що братиме інтерв’ю в батьків дівчини. «Я сказав, що їх знімати [не треба], вони в шоковому стані», – прокоментував він.

Деякі ЗМІ поширили інформацію про потерпілу з посиланням на сюжет ТСН. До Комісії журналістської етики надійшла скарга на ці матеріали з персональними даними потерпілої та навіть фото з її сторінки у Facebook. «Наприклад, сайт видання «КП в Україні» спочатку поширив великий матеріал із подробицями про потерпілу та її фото, але згодом, після резонансу, обличчя на фото було заблюрено».

Ці дії засудили Комісія з журналістської етики й моніторингова місія Організації Об’єднаних Націй з прав людини. КЖЕ закликала медіа змінити фокус з особи постраждалої на саме ситуацію з насильством з боку поліції. В ООН нагадали, що під час висвітлення сексуального насильства першочергово ЗМІ повинні враховувати інтереси постраждалих від насильства. Це необхідно, щоб запобігти стигматизації й повторній травматизації постраждалих.

«Ми, як журналісти/ки, маємо розуміти, що людина, про яку розповідаємо, залишиться з цією історією назавжди, це її постійна точка вразливості», – прокоментувала цю ситуацію Тетяна Трощинська, головна редакторка «Громадського радіо».

Реакція

Розголошення інформації про потерпілу в ЗМІ засудила Саша Кольцова («Крихітка»). «Дівчина зробила суспільству величезну послугу, не побоялась оприлюднити факт злочину проти себе, через що хтозна ще скільком людям зберегла життя й здоров’я. І що робить вдячне суспільство руками журналістів? [...] Ці люди беруть камеру, флешку, петличку, сідають у бусик, їдуть на місце проживання жертви. Їдуть, аби зробити її досвід, а не насильників ще більш болісним і нестрепним».

Про те, що більшість українських артистів ніяк не відреагували на зґвалтування жінки написав у своїй колонці головний редактор LiRoom Олексій Бондаренко. На це також звернула увагу Alyona Alyona. Вона записала відео в Instagram, у якому закликала не мовчати про насильство поліції й порушувати ці питання. Альона опублікувала його в день Blackout Tuesday, коли музиканти влаштували акцію на підтримку руху «Black Lives Matter», який бореться проти расової дискримінації й насильства в США.

У відео Альона зазначила, що багато українських артистів висловлюють підтримку цьому руху, проте передусім варто говорити про події, які відбуваються в Україні. «Хоча тема американського руху мені близька, проте поки наша поліція буде знущатися над людьми, ґвалтувати жінок і вбивати дітей, я вважаю, що ми повинні не мовчати про це і говорити про те, що наболіло саме у нас».

Про події в Кагарлику також написала Анастасія Шевченко (Стасік): «Зґвалтування в Кагарлику відрізняється від зґвалтування у Врадіївці. Відрізняється тим, що після зґвалтування у Врадіївці жителі Врадіївки піднялися й уся Україна піднялася. А зґвалтування в Кагарлику — тепер це наші нудні будні, таке відбувається повсякденно, і ніхто за це відповідальності не несе. Тому вже майже ніхто не встає, і майже ніхто не ахає. Ні в Кагарлику, ніде». Аліна Паш закликала вийти на акцію за відставку Авакова, зокрема через це поліцейське свавілля.

Після подій в Кагарлику фракція «Голос» закликала парламентарів відправити у відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та голову Нацполіції Ігоря Клименка. «Має настати неминуча відповідальність за те, що злочинці в погонах катують і ґвалтують людей», – ідеться в заяві фракції.

2 червня «Голос» планували зареєструвати у Верховній Раді проєкт постанови про звільнення Арсена Авакова з посади міністра. Зараз вони збирають у ВР підписи під постановою за його відставку. Фракція запустила флешмоб #НапишиМажоритарнику, у межах якого просять повідомити своїх депутатів-мажоритарників про те, що хочете бачити його чи її підпис під зверненням про відставку Авакова.

Фракція «Слуга Народу» пропонує заслухати Авакова із доповіддю щодо подій у Кагарлику й Броварах на годині запитань до уряду в п’ятницю, 5 червня.

У цей день під Верховною Радою відбудуться кілька акцій за відставку Авакова через події в Кагарлику. Одна з них організована спільно «Центром Громадянських Свобод» та «Українською Гельсінською спілкою з прав людини». «Протягом останніх років ми проводимо наймасштабніший захід за права людини в Україні, ім’я якому Марш Рівності. Наша повістка ширша за права ЛГБТ+. Ми стоїмо за вільну й безпечну Україну для всіх» – ідеться в описі події.

Текст:

Софія Пилипюк

редакторка Wonderzine Україна

Розповісти друзям
0 коментарівпоскаржитись

Коментарі

Підписатись
Коментрарі завантажуються
щоб можна було лишати коментрі.